• O autorze
  • Produkty finansowe
  • Jak oszczędzać pieniądze
  • Prywatny fundusz emerytalny
  • Lokaty
  • Kontakt
Moje finanse - blog finansowy
Zarabianie, oszczędzanie, uwolnienie się od kredytów i inwestowanie oszczędności. Blog finansowy dla każdego.
You are here: Home / Darmowy ebook! / Sytuacja kryzysowa w finansach – szybki plan działania

Sytuacja kryzysowa w finansach – szybki plan działania

By Jerzy on 31 lipca 2011

Popłynąłeś finansowo. Najlepsze plany, notowanie wydatków i inne sztuczki zawiodły. Budżet zawalił się przez jeden większy wydatek, który położył twoje finanse na łopatki. Co robić w takiej sytuacji? Sam niedawno w takiej się znalazłem.

Co może zrujnować nasz budżet domowy?

Niespodziewane awarie w domu/mieszkaniu, zakup i remonty samochodu, kataklizmy (powodzie itp.). Innymi słowy wszystkie sytuacje, które potencjalnie wymagają nagłego i niespodziewanego wydatku sporej sumy pieniędzy. Tym bardziej znaczenia nabiera tutaj jak największy fundusz awaryjny. Im więcej pieniędzy masz na nim zgromadzonych, tym mniej sytuacji kryzysowych będzie w stanie zagrozić twoim finansom. O ile oczywiście po skorzystaniu z pieniędzy z funduszu zaraz jak najszybciej uzupełniasz brakującą kwotę do założonego stanu. Inaczej z czasem twój fundusz przestanie istnieć.
Wszystkiego niestety nie da się przewidzieć. Dlatego właśnie nie możesz wyeliminować całkowicie ryzyka krachu finansowego, ale za pomocą głowy i polskich zdolności kombinatorskich dasz radę w znacznym stopniu to ryzyko zminimalizować.

Co robić w sytuacji kryzysowej?

  • Nie zadłużaj się o ile to możliwe. Raczej zaprzestań wydatków na jakiekolwiek zbytki. Kino, słodycze, używki.
  • Kontroluj każdy grosz. Jeżeli masz już niewiele pieniędzy do dyspozycji, to musisz je przeznaczać tylko na na prawdę niezbędne wydatki – żywność (ale bez przesady),
  • Zacznij odbudowę funduszu awaryjnego. Jeżeli miałeś fundusz awaryjny i się rozsypał w pierwszej kolejności zacznij go odbudowywać.
  • Wyciągnij wnioski. To najważniejszy punkt programu. Twój plan (tak jak i mój) załamał się z jakiejś konkretnej przyczyny. W czasie planowania lub realizacji planu na pewno zrobiłeś (em) jakiś błąd. Tutaj największa sztuka to odnaleźć ten błąd i więcej go nie powtarzać. Wiem wiem, łatwo się mówi. Ale jeżeli nie odkryjesz błędu, to prawdopodobieństwo porażki wzrośnie przy następnej okazji.

Na koniec

Uważam, że każdy powinien zaznać trochę biedy. Bieda uczy oszczędzania, bo wtedy bardziej doceniamy to, co mamy.
Jeżeli już zdarzyła Ci się finansowa katastrofa, to nie panikuj. Z czasem sytuacja się unormuje, jeśli tylko zaciśniesz pasa i zaczniesz oszczędzać. Na przyszłość bierz pod uwagę czarne scenariusze. Zastanów się i zadawaj sobie pytania. Co będzie, jeśli twój idealny plan finansowy runie. Jak wtedy zareagujesz?

Podobne wpisy:

Jak zaoszczędziłem 250zł miesięcznie na wydatkach żywnościowych
Czy programy do budżetu domowego są potrzebne?
Jak skutecznie kontrolować wydatki
Posted in budżet domowy, sytuacje kryzysowe | Tagged budżet domowy, sytuacje kryzysowe

Zapisz się na mój newsletter!

Zapisując się na newsletter w zamian otrzymasz darmowego ebooka pt. "Jak skutecznie i bezstresowo stworzyć budżet domowy"
Imię:
e-mail:
Previous Entry: Zabezpieczenie na przyszłość
Next Entry: Gdy już nie ma na czym oszczędzać

Witaj!

Mam na imię Jerzy. Jestem finansowym praktykiem. Znajdziesz tu sposoby jak oszczędzać pieniądze i zarządzać swoimi finansami. Dowiesz się także jak zabezpieczać swoje oszczędności przed różnymi zagrożeniami. Więcej o autorze

Subskrybuj kanał RSS

Szukaj

Tagi

budżet budżet domowy cele finansowe dewaluacja dewaluacja pieniądza dewaluacja waluty edukacja finansowa emerytura facebook fundusz awaryjny fundusze emerytalne fundusz emerytalny inflacja inwestowanie jak kupić samochód jak oszczędzać jak oszczędzać pieniądze jak spłacić długi jak uniknąć porażek jak zarabiać więcej jak zarabiać więcej pieniędzy jak zarobić pieniądze karty kredytowe konto bankowe kredyt hipoteczny kredyty mądre zarządzanie pieniędzmi ofe organizacyjne oszczędzanie plan finansowy planowanie budżetu podstawy oszczędzania porażki prywatne fundusze emerytalne prywatny fundusz emerytalny samochód spłata długów spłata kredytów srebro stereotypy systematyczne oszczędzanie system kopertowy zachcianki złoto

Najpopularniejsze posty

Sorry. No data so far.

Polecane książki

  • Odpowiedzialność autora
  • Archiwum wpisów
  • Zaprzyjaźnione strony
  • Kontakt

Copyright © 2022 www.mojefinanse.com.pl