Chyba każdy z nas myślał chociaż raz w życiu o oszczędzaniu. Czasami nawet udawało nam się oszczędzić parę groszy. Jednak z czasem entuzjazm oszczędzacza opadał i wszystko wracało do normy – czyli nieoszczędzania.
W oszczędzaniu jest coś równie ważnego jak same pieniądze. To systematyczne oszczędzanie. To klucz do powodzenia. Bez regularnego odkładania gotówki ciężko w dłuższej perspektywie czasu oszczędzić pieniądze. Systematyczne oszczędzanie wymaga wielkiej determinacji i wyrobienia kilku umiejętności w postaci nawyków.
Jak sprawić, żeby systematyczne oszczędzanie było łatwiejsze?
Najważniejsza jest tutaj motywacja i determinacja. Bez niej nie mamy ani celu, ani chęci do systematycznego oszczędzania. Im bardziej będziesz zdeterminowany, tym lepsze i trwalsze efekty uzyskach. Początek nie ma co ukrywać będzie trudny, ale później będzie już tylko łatwiej, bo pewne czynności będziesz wykonywał rutynowo.- Podejmij decyzję o rozpoczęciu oszczędzania. Niech oszczędzanie nie będzie zależne od twojego humoru, albo dobrego gestu. Musisz wyrobić sobie nawyk odkładania gotówki zaraz po otrzymaniu pensji. Odkładaj założoną sumę co miesiąc zaraz po opłaceniu wszystkich stałych wydatków.
- Zrób w banku zlecenie stałe. Zazwyczaj w bankach można otworzyć subkonto, albo nawet osobne koto czy lokatę. Na takie konto oszczędnościowe możesz przelewać pieniądze z automatu robiąc zlecenie stałe, które w określony dzień przeleje z twojego ROR-u pieniądze na inne konto, które służy tylko do oszczędzania.
- Załóż fundusz inwestycyjny lub emerytalny, który będzie wymagał comiesięcznych wpłat. Taki przymus będzie dodatkowym kopem do oszczędzania pieniędzy. Kiedyś do tego służyły książeczki PKO. Teraz można nowocześniej. Możesz inwestować swoje oszczędności. Możliwości jest wiele, chociaż różne są stopnie ryzyka i różne stopy zwrotu. O tym napiszę szerzej innym razem.
Jeżeli nie masz na tyle samozaparcia do regularnego oszczędzania, to zastanów się czy nie warto założyć fundusz oszczędnościowy lub inny podobny produkt, który wymaga regularnych wpłat. Wtedy przymus sprawi, że mimo wymówek będziesz zmuszony do oszczędzania. Ten system na pewno zadziała!