5 komentarzy

 1. Gosia
  Gosia
  17 sierpnia 2011 at 22:06 |

  W którym miejscu przy kredycie hipotecznym jest procent składany? Nikt nie płaci przecież odsetek od odsetek. Prosze o wyjaśnienie, bo może cos przegapiłam.

 2. Darek
  27 października 2011 at 11:18 |

  Według zasad procentu składanego działa również inflacja.

  I ten procent składany jest zły dla inwestora, a dobry dla kredytobiorcy 🙂

  Gdy uwzględnimy inflację, zyski z inwestycji topnieją kilkukrotnie, a realny koszt długoterminowego kredytu zmniejsza się znacznie.

 3. Darek
  29 października 2011 at 20:56 |

  Nie twierdzę, że dzięki inflacji zyskasz (choć podobno jest to realne w pewnych warunkach), ale że uwzględnienie inflacji sprawia, że realny koszt kredytu spada i wcale nie jest dwa razy większy niż np. wartość nieruchomości.

  A tak się często ludzi kredytami – szczególnie hipotecznymi – straszy mówiąc, że spłacą dwa razy więcej.

  Oto dowód:

  Załóżmy teoretycznie, że przez cały okres trwania kredytu mamy stałą inflację, nie zmieniają się więc stopy procentowe, a wraz z nimi oprocentowanie kredytu. Raty są równe, jednak ponieważ inflacja działa, to każdą kolejną ratę spłacamy pieniędzmi o coraz mniejszej sile nabywczej, więc realny koszt tej raty spada. Nie zachodzi żadna korekta, bo założyliśmy, że stopy procentowe są stałe.

  Jedyną przyczyną efektu spadku realnego kosztu kredytu jest – siła procentu składanego, według którego działa również inflacja.

  I ten procent składany ponadto zmniejsza przewagę rat malejących nad równymi.
  Obliczenia:
  http://tinyurl.com/6hyq69u
  http://tinyurl.com/6bgchv2

  Jeżeli natomiast inflacja rośnie, rosną stopy procentowe i nominalne raty to tego modelu i efektu to nie zmienia. Spłacamy większe nominalnie raty, ale pieniędzmi o jeszcze mniejszej sile nabywczej, procent składany pozostaje procentem składanym.

  Ciekawa dyskusja na ten temat:
  http://www.goldenline.pl/forum/1643916/raty-stale-a-malejace

Comments are closed.