Praktyczna wiedza jest sednem tego jak zarobić pieniądze. Bez wiedzy i praktycznych umiejętności nie można mówić o zarabianiu większych pieniędzy. Wiedza to potęgi klucz. Tak mówi stare porzekadło i coś w tym jest. Chcąc zarobić pieniądze musisz zdobywać praktyczne umiejętności i działać mądrze, bo nie każde działanie i nie każda wiedza przełoży się na pieniądze. O tym właśnie jest ten wpis.
Bądź o krok przed innymi
Jeżeli marzysz o zarabianiu wielkich pieniędzy nie możesz postępować w sposób standardowy. Standardowo społeczeństwo żyje mitami, z których największy to „pójdziesz do szkoły, zdobędziesz dyplom i później będziesz zarabiał krocie”. Jednak to nie działa, bo mieli byśmy wokół siebie samych bogaczy, a tak nie jest.
Osoby, które zajmują się zawodowo „wymyślaniem nowych rzeczy”, pracują z pomysłami i wdrażają je generalnie zarabiają więcej. Powodów jest kilka. Dla innowatora przeważnie konkurencja na rynku jest mała, albo żadna. Jeśli więc wpadasz na jakiś super pomysł i nikt na to jeszcze nie wpadł, to masz szczęście, bo jesteś właśnie o krok do przodu przed pozostałymi 99% ludzi.
Praktyczna wiedza ma znaczenie
Absolutna większość pracujących zajmuje się odtwórstwem, czyli wykonywaniem czynności wymyślonych przez innowatorów. Do tego często nie potrzeba żadnych pomysłów, a jedynie mechanicznego powtarzania czynności. Nie dziwne zatem, że do odtwórstwa wystarczy zwykle niedoświadczony lub niepomysłowy pracownik, a takiemu oczywiście płaci się mniej. Tak więc chcąc zarabiać godziwie musisz zadbać o to żeby czymś się wyróżniać. Tym „czymś” może być właśnie praktyczna wiedza. Najlepiej taka, która jest poszukiwana i doceniana wśród pracodawców. Nie inaczej jest we własnym biznesie. Możesz np. otworzyć kolejny warzywniak, ale takich jest już tysiące i ciężko będzie Ci się wyróżnić. Poza tym do prowadzenia warzywniaka nie potrzeba specjalnie wyszukanych umiejętności.
Jak przełożyć wiedzę na pieniądze?
- Specjalizacja. Nie zajmuj się wszystkim. Odkryj to w czym jesteś (albo możesz) być najlepszy i skup się na działaniu w tej dziedzinie. Jeżeli będziesz „się znał” na wszystkim po trochu, to tak na prawdę nigdy nie zgłębisz tajników każdej z dziedzin w której działasz. Właśnie znajomość tajników powoduje, że zrobisz coś lepiej i szybciej niż inni. A to już prosta droga do większych pieniędzy.
- Praktyka i jeszcze raz praktyka. Jeżeli przeczytasz tysiąc książek z jakiejś dziedziny i nie spróbujesz działać na tym polu, to ta wiedza będzie niewiele warta. Jedyny sposób na nadanie wartości wiedzy to jej praktykowanie. Zacznij więc działać. Niech praktyczna wiedza stanie się Twoją specjalnością!
- Bądź pomysłowy. Nieszablonowe działanie prawie zawsze daje lepsze efekty niż podążanie utartymi szlakami. Pomysłowość może również polegać na modyfikacji pomysłów innych ludzi. Np. Edison nie wymyślił przecież żarówki, a jedynie ją udoskonalił!
- Zdobywaj doświadczenie. Nie bój się zaryzykować że coś nie wyjdzie. Po prostu stosuj teorię w praktyce. A jeśli coś nie przynosi rezultatów – zrób to inaczej. Doświadczenie pozwoli Ci na działanie bez tracenia czasu na dochodzenie jak coś zrobić. Mając doświadczenie i jakieś zadanie, po prostu zabierasz się do niego i robisz co masz do zrobienia bez straty czasu.
- Ucz się sprzedawać. Nie chodzi o to żeby zostać sprzedawcą. Chodzi o sprzedaż swoich umiejętności. Nawet największe doświadczenie bez umiejętnego opakowania i sprzedania na nic się nie zda. Jeśli chcesz zarobić pieniądze z twoich umiejętności, musisz nauczyć się podstaw marketingu i sprzedaży. Naucz się prezentować wyniki, argumentować i negocjować.
Po wyborze branży i budowaniu własnego doświadczenia W przekładaniu praktycznej wiedzy na pieniądze bardzo ważne jest wyczucie które twoje działania przynoszą największe korzyści finansowe. Nie jest tak, że wszystko co będziesz robić w kierunku zwiększenia swoich dochodów faktycznie je podwyższy. Z działań i dziedzin które nie przynoszą dochodu ani nie dają perspektywy na ten dochód za jakiś czas po prostu zrezygnuj.
W następnym odcinku będzie o tym jak nauczyć się sprzedawać.
Fot. sxc.hu
Zgadzam się ze stwierdzeniem, że zasada uczona w szkole: dobrze się ucz, a potem znajdź dobrą pracę to nie najlepsza opcja na duże pieniądze. No chyba, że jest się prezesem.
Na szczęście dzisiejsze zdobycze techniki pozwalają każdemu kto zechce budować swój biznes. Według mnie pierwszą ważną rzeczą to zbudowanie wizerunku eksperta – dobrze mówisz o specjalizacji i praktyce. Bez tego ciężko stać się ekspertem.
Rafał. Trudno mi się z tobą nie zgodzić. Mam dzieciaki w wieku szkolnym i widzę na bieżąco jak i czego są uczone. Mimo prób ze strony władz żeby dostosować nauczanie do realiów i tak w podręcznikach nie ma za bardzo miejsca na kreatywność. Chyba że taką kontrolowaną przez państwo.
Oczywiście jeśli masz dużą motywację i samozaparcie to prędzej czy później uda Ci się zrobić biznes. Tylko że musisz do tego posiąść praktyczną wiedzę, której nie ma w książkach.
p.s. Fajna nazwa bloga 😉
Dziękuję za miłe słowo, a propo mojego bloga. Co do tego, co uczą w szkole: jestem nauczycielem i zauważyłem, że klasy technikum ekonomicznego są uczone teorii, a nie praktyki.
Wiele też zależy od nauczyciela – jeśli ma autorski program, jak tam gdzie uczyłem to wyniki są znacznie wyższe.
Podam przykład: chodziło o pasywa i aktywa – uczniowie mi ładują definicję, a ja przytaczam słowa z książki „Bogaty Ojciec” – zaczęła się niezła dyskusja.
Warto zdobywać wiedzę… dzięki niej budujesz podstawy do osiągnięcia statusu eksperta.
Jasne że wiedza jest ważna, ale to też nie wszystko. Są również inne ważne czynniki sukcesu finansowego. Ale o tym jeszcze przeczytasz na tym blogu 🙂 Powodzenia!
Zgodzę się w 100% że system edukacyjny woła o pomstę do nieba. Od reformy tworzącej gimnazjum jest tylko gorzej i gorzej.
Co do zdobywania doświadczenia – owszem, ale nigdy kosztem wolontariatu u „Wielkich”. Trzeba myśleć o sobie przede wszystkim, a profity płynące z różnych darmowych staży między bajki włożyć.
Grosik – co do wolontariatu u dużych to zależy co chcesz osiągnąć. Jeśli świadomie tam jesteś jakiś czas to mimo wszystko możesz się czegoś nauczyć. Fakt, że za darmo ciężko się pracuje, ale niemniej jednak wynosi się cenną naukę.
Recepta na sukces jest więc prosta: trochę wiedzy, dużo kreatywności i wiele praktyki. Inaczej pieniądze same się nie zarobią. Powodzenia więc.