Większe pieniądze nigdy nie przyjdą same do twojej kieszeni. Zbyt wiele osób wpada w pułapkę myślenia tylko o pieniądzach. Chodzą i myślą ciągle tylko „skąd tu wziąć więcej pieniędzy”. To taka bajeczka podobna do tych Napoleona Hilla pt. „Myśl i bogać się”. Niestety to nie działa! Owszem myślenie ma przyszłość, ale to dopiero początek dalekiej drogi do dużych pieniędzy. Największą wartość ma aktywność, czyli to co robisz, żeby zwiększyć swoje dochody. Samo myślenie bez działania nie zwiększy twoich dochodów ani o jeden grosz! Dlatego:
Działaj!
Jeżeli chcesz zarobić więcej pieniędzy musisz zacząć działać! Pisząc działać mam na myśli dwie rzeczy.
- Rozwijaj swoje praktyczne umiejętności. Jeśli jesteś np. płytkarzem to zacznij uczyć się czegoś nowego, proponuj klientom nowe formy układania płytek itp. Nie wiem co dokładnie, bo się na tym nie znam. Jeśli liczysz, że ktokolwiek zechce ci zapłacić więcej za twoją pracę czy usługi, musi stać za tym konkretna i co ważne duża korzyść dla niego. Jako ten przykładowy płytkarz możesz wykazać się pomysłowością i zaproponować klientowi taki wzór jakiego jeszcze nigdzie nie widział. Dlatego tak ważne jest rozwijanie swoich praktycznych umiejętności w dziedzinie w której jesteś dobry. Tak więc najważniejszy w tej kwestii jest rozwój. Mam na myśli twój jako specjalisty w swoim fachu. Biznes (lub etat) rozwija się wtedy, gdy jest postęp. Postęp ogólnie oznacza większą wartość, którą niesiesz ty jako osoba mająca duże doświadczenie w swoim fachu lub twoje ogólnie pojęte produkty. Pamiętaj, że rynek jest brutalny i nie ma w nim sentymentów. Nikt nie zapłaci Ci więcej tylko dlatego, że tak sobie chcesz. W naszym kontekście zwykle chodzi o podwyżki płacy za pracę na etacie lub większe obroty w firmie.
Podam Ci przykład. Wiele osób szuka w Polsce pracy i w ogłoszeniach o pracę natrafia na jedną podstawową barierę jaką jest znajomość języków obcych. Konkretnie angielskiego. Jak wiele ofert przeszło Ci koło nosa tylko dlatego, że nie znasz angielskiego? Właśnie! Recepta jest prosta – naucz się mówić po angielsku, a otworzy się przed Tobą morze możliwości znalezienia lepszej pracy, czy kontaktów biznesowych.
- Zacznij jakiś dodatkowy „biznes”. Dobrze, żebyś znalazł swój sposób na dodatkowe zajęcie, które da ci dodatkowe dochody. Niekoniecznie od razu musisz rzucać etat. Np. jako nauczyciel możesz udzielać korepetycji w weekendy. Możesz też zająć się zarabianiem w Internecie tylko wiedz, że wbrew temu co mówią guru jest to trudna działka. Oczywiście można na tym zarobić jak najbardziej, ale nie jest to łatwe. Najprościej będzie jeśli wykorzystasz do tego okazje które są wokół każdego z nas. Po prostu zajmij się dodatkowo czymś co umiesz dobrze robić i nie musisz poświęcać zbyt wiele czasu żeby w to się wdrożyć.
Wartość twojej praktycznej wiedzy
Tak na prawdę potencjał dla większych zarobków w sumie sprowadza się do jednej najważniejszej rzeczy – wartości twojego praktycznego doświadczenia. Owszem, możesz też mieć wiedzę teoretyczną, ale praktyka ma tysiąc razy większą wartość.
Praktyczne doświadczenie w jakiejkolwiek branży to towar na wagę złota. Gdyby tak nie było, to firmy informatyczne nie podkupywały by konkurencji najlepszych programistów, firmy budowlane nie walczyły by o najsprawniejszych kierowników budów itp.
Odnośnie większych zarobków praktycznie prawie nie ma mowy o pieniądzach, bo tak na prawdę pieniądze to tylko „efekt uboczny” ciężkiej pracy połączonej z doświadczeniem w twojej branży. Mogę tutaj nawet zaryzykować stwierdzenie, że pieniądze same w sobie nie mają żadnej wartości, a tylko doświadczenie i pracę, które twój pracodawca (lub klient) zechce drogo kupić. Musisz więc zadbać o to, żeby to właśnie u Ciebie kupił twój unikalny, cenny towar! Czemu firma informatyczna, której się tak uczepiłem, podkupuje informatyka konkurencji? Przecież na rynku pracy są tysiące zdolnych programistów, których mogła by z powodzeniem zatrudnić. Odpowiedź jest prosta – informatyk od konkurencji mimo iż droższy, może dać nam sto razy więcej wartości. Zrobi robotę szybciej i dużo lepiej niż inny zdolny, ale niewdrożony w naszą wąską działkę, np. specjalistyczny sklep internetowy, soft ERP czy inny informatyczny projekt.
Pracuj mądrze a nie tylko ciężko
Znasz zapewne popularne odwrócone powiedzenie – „jaka płaca, taka praca”. Nie idź za tym sloganem! Jeżeli mało Ci płacą, a przy tym możesz zdobyć jakieś praktyczne umiejętności – nie narzekaj. Cierpliwie się ucz, zdobywaj doświadczenie i za jakiś czas szukaj lepiej płatnej posady.
Na tym właśnie polega proces zwiększenia swojej wartości na rynku pracy. Oczywiście żeby zwiększyć swoją wartość musisz w siebie zainwestować. To taka sama inwestycja jak każda inna. Wymaga wiele wysiłku, ale on się opłaci.
Generalna zasada jest taka, że pracodawca czy klient będzie skłonny zapłacić więcej jeżeli dostanie więcej lub towar wyższej jakości. Od tego nie ma odstępstwa. Warto więc zwiększyć swoją wartość, wartość swojej pracy lub wartość swoich produktów.
Racja, racja! Jeszcze bym tu dodał informację, że jeśli pracujemy na etacie to koszt założenia działalności to ubezpieczenie zdrowotne + księgowość i właściwie tyle „na start” miesięcznych kosztów stałych. Ubezpieczenie zdrowotne z kolei można odliczyć od podatku a księgowość wchodzi w koszty, więc nawet przy małej skali dodatkowej działalności na początku – opłaca się ją często otworzyć.
Mav, trzeba wszystko dokładnie liczyć, czego większość ludzi nie robi. Każdy biznes, etat czy cokolwiek związanego z pieniędzmi musi dawać dodatni bilans. Inaczej się po prostu nie opłaca!