• O autorze
  • Produkty finansowe
  • Jak oszczędzać pieniądze
  • Prywatny fundusz emerytalny
  • Lokaty
  • Kontakt
Moje finanse - blog finansowy
Zarabianie, oszczędzanie, uwolnienie się od kredytów i inwestowanie oszczędności. Blog finansowy dla każdego.
You are here: Home / Darmowy ebook! / Edukacja finansowa, czyli jak zrobić wielki biznes

Edukacja finansowa, czyli jak zrobić wielki biznes

By Jerzy on 17 lipca 2011

Często słyszę, że edukacja finansowa to coś, czego brakuje nam Polakom. Niestety jest w tym jakaś racja. Nie mówię, że nie znamy się na pieniądzach w ogóle. Większość z nas mniej więcej rozumie o co chodzi w dochodach i wydatkach. Ale jeśli wejdziemy w szczegóły nie jest już tak różowo. Np. mało kto z moich znajomych jest świadomy praktycznego wymiaru inflacji nie mówiąc już o inwestowaniu. Nasza polska wiedza kończy się na świadomości, że istnieje coś takiego jak lokata bankowa.

Wiedza fachowa to jest to?

Łatwo dojść do wniosku, że skoro tak cienko stoimy z wiedzą o finansach, to wypada zdobyć wykształcenie z ekonomii i sprawa załatwiona. Nie ma nic bardziej mylnego. Niedawno rozmawiałem z znajomą, która jest księgową ze sporym doświadczeniem. Ma wiedzę i doświadczenie, ale tylko w księgowości. Nie ma pojęcia o inwestowaniu! Nie rozumie mechanizmów rządzących światem pieniądza. Czego oni uczą na tej ekonomii??
Problem polskiego szkolnictwa (nie tylko w tej dyscyplinie) polega na przekazywaniu zbyt wielkiej ilości teorii a ignoranckie pomijanie praktyki. Nie można być dobrym specem w żadnym fachu nie mając praktyki. Co z tego, że dyńka jest napakowana wiadomościami z książek, skoro w praktyce niewiele z tego wynika?
Ostatnio coś w szkolnictwie drgnęło, bo moje dziecko w pierwszej klasie podstawówki było uczone praktycznie o pieniądzach. Dzieci miały za zadanie przynieść klepaki do szkoły i potem szły z nauczycielką do sklepu kupić jakieś drobne rzeczy. Uczyły się co to jest reszta przy zakupach itp. Na pewno jest to dobry krok w dobrą stronę.

Liczy się tylko praktyka!

Tak jak w każdej dziedzinie, tak i w finansach najcenniejsza jest wiedza praktyczna. Na nic zda się dyplom uniwersytetu ekonomicznego jeśli zdobytej tam wiedzy nie wcielisz w życie. Dość znany jest przykład z uczelni SGH z Warszawy, gdzie na jednym z wykładów wykładowca – profesor ekonomii wykłada na temat pt. „Jak zrobić wielki biznes”. Większość studentów z zapałem słucha, ale tylko jeden zauważa, że profesor ubrany jest w starą marynarkę z naszytymi łatami na łokciach i przyjechał do pracy autobusem. To właśnie pokazuje obraz praktycznej wiedzy finansowej. Skoro ten profesor taki dobry z ekonomii, że mówi „jak zrobić wielki biznes”, to czemu jeszcze nie zrobił tego biznesu? Czemu nie stać go na samochód i nową marynarkę? Potem taki profesor „doradza” rządzącym i efekty widzimy na co dzień – niedokończone autostrady, rosnący dług i nierozwiązane podstawowe problemy w finansach publicznych.

Zadbaj o praktykę

Wiem po sobie, że bardzo wiele problemów finansowych wynikało u mnie z czystej niewiedzy o finansach. Dla przykładu – jakiś czas temu zainwestowałem parę złotych w fundusz akcji. Było to tuż przed kryzysem w 2008r. Z początku szło świetnie. Wręcz bajkowo! Zyski rosły a ja zacierałem ręce. Nie myślałem wtedy poważnie o ryzyku inwestycyjnym. Co mi tam jakieś ryzyko. O jego znaczeniu przekonałem się dopiero wtedy, gdy wartość jednostek funduszu zaczęła lecieć na łeb. Wtedy oprzytomniałem i w ostatniej chwili zdążyłem zlikwidować tę inwestycję. Nie mam nic przeciwko inwestowaniu, a wręcz przeciwnie. Ważne jednak, żeby brać pod uwagę takie czynniki jak ryzyko. Inwestycja musi być skalkulowana – również biorąc pod uwagę ryzyko inwestycyjne.
Tak samo trzeba podejść do zarządzania swoimi pieniędzmi – dochodami, wydatkami itp. Domowe finanse są jak mała firma, a Ty jesteś jej głównym księgowym. Jest tak czy tego chcesz czy nie. Ważne więc, żebyś jako księgowy dobrze wywiązywał się ze swoich obowiązków. Nie jest to możliwe bez wprowadzenie w czyn sposobów zarządzania pieniędzmi opisywanymi m.in na moim blogu. Oczywiście nie jest to jedyne źródło wiedzy 🙂
Zdobywaj praktyczną wiedzę. Istnieje bardzo wiele zarówno polskich jak i anglojęzycznych materiałów, blogów, artykułów nt. praktycznego podejścia do finansów. Jeżeli zależy Ci na kontroli swoich pieniędzy, zacznij je czytać i przede wszystkim działaj! Wyrwij się z finansowego marazmu.

Podobne wpisy:

Gdy już nie ma na czym oszczędzać
Jak zarabiać więcej pieniędzy
Posted in biznes, edukacja, edukacja finansowa | Tagged biznes, edukacja, edukacja finansowa

Zapisz się na mój newsletter!

Zapisując się na newsletter w zamian otrzymasz darmowego ebooka pt. "Jak skutecznie i bezstresowo stworzyć budżet domowy"
Imię:
e-mail:
Previous Entry: Mój ebook „Jak skutecznie i bezstresowo stworzyć budżet domowy”
Next Entry: Zabezpieczenie na przyszłość

Witaj!

Mam na imię Jerzy. Jestem finansowym praktykiem. Znajdziesz tu sposoby jak oszczędzać pieniądze i zarządzać swoimi finansami. Dowiesz się także jak zabezpieczać swoje oszczędności przed różnymi zagrożeniami. Więcej o autorze

Subskrybuj kanał RSS

Szukaj

Tagi

budżet budżet domowy cele finansowe dewaluacja dewaluacja pieniądza dewaluacja waluty edukacja finansowa emerytura facebook fundusz awaryjny fundusze emerytalne fundusz emerytalny inflacja inwestowanie jak kupić samochód jak oszczędzać jak oszczędzać pieniądze jak spłacić długi jak uniknąć porażek jak zarabiać więcej jak zarabiać więcej pieniędzy jak zarobić pieniądze karty kredytowe konto bankowe kredyt hipoteczny kredyty mądre zarządzanie pieniędzmi ofe organizacyjne oszczędzanie plan finansowy planowanie budżetu podstawy oszczędzania porażki prywatne fundusze emerytalne prywatny fundusz emerytalny samochód spłata długów spłata kredytów srebro stereotypy systematyczne oszczędzanie system kopertowy zachcianki złoto

Najpopularniejsze posty

Sorry. No data so far.

Polecane książki

  • Odpowiedzialność autora
  • Archiwum wpisów
  • Zaprzyjaźnione strony
  • Kontakt

Copyright © 2022 www.mojefinanse.com.pl