Tak jak w każdej dziedzinie życia, tak i w finansach wiele spraw robimy odruchowo, automatycznie. Czyli działamy wg. utartych schematów jakimi są nawyki. Lata życiowych doświadczeń uczą nas różnych nawyków finansowych. Nie wiem jak u Ciebie, ale u mnie do tej pory były prawie same złe. Impulsywne wydawanie pieniędzy, czekanie do wypłaty z nadzieją, że od tego miesiąca będzie lepiej itp. Do tego co kilka miesięcy mój budżet upada i przestaję planować i notować wydatki. Tak – nie jest różowo. Całe szczęście jest postęp, bo okres między zawalaniem się budżetu systematycznie się wydłuża.
W zarządzaniu finansami dobrze jest mieć wyrobione nawyki i działać automatycznie. W pozytywnym znaczeniu tego słowa.
Jakie nawyki finansowe warto mieć?
Jak wyrobić dobre nawyki finansowe?
Wyżej była piękna teoria, teraz brutalna praktyka. Nie jest łatwo zmienić lata złych przyzwyczajeń finansowych. Podstawą sukcesu są determinacja i konsekwencja. Nawet większy nacisk położył bym na determinację. Faktem jest, że im ktoś ma trudniejszą sytuację finansową, tym bardziej życie zmusza go do zrobienia w końcu czegoś ze swoimi finansami. Ile można ciułać grosz do grosza czy siedzieć na kuroniówce? Nie licząc patentowanych leni, którym zależy na „byciu” bezrobotnym, każdy poważnie podchodzący do życia dorosły prędzej czy później powinien wziąć swój finansowy los w swoje ręce. Także zadłużenie, które obciąża naszą psychikę powinno być czym prędzej zlikwidowane.
- Zacznij od rozpisania planu spłaty Twoich długów [[LINK]]. Gdy je spłacisz, zrozumiesz o czym piszę. O niesamowitym uczuciu wolności od ciężaru. To często cenniejsze niż pieniądze! Dlatego właśnie moim najważniejszym celem finansowym jest wcześniejsza spłata kredytu hipotecznego. Jeśli taki masz, to radzę ci po przyjacielsku – spłać go jak najszybciej.
- Stwórz budżet. Użyj najprostszej metody – lista dochodów i planowanych wydatków. Wystarczy długopis, kartka i kalkulator. W 15 minut dowiesz się czy wystarczy Ci zarobionych pieniędzy.
- Zacznij oszczędzać. Nie tylko mówiąc o tym, ale wpisz to w swoje życie jako stały element. Staraj się odkładać jakiekolwiek pieniądze co miesiąc. Efekty przerosną Twoje najśmielsze oczekiwania!
- Stwórz fundusz awaryjny. To podstawa spokoju i zdrowia psychicznego. Bufor pieniędzy na nieprzewidziane wydatki. Pieniądze z niego bierz tylko w razie awarii – jak sama nazwa wskazuje
- Część oszczędności przeznaczaj na przyspieszoną spłatę długów. Więcej o tym tutaj [[LINK]].
Nie łudź się, że jak tylko zaczniesz wykonywać powyższe kroki po kolei, to nagle Twoja sytuacja materialna diametralnie się poprawi. Owszem postęp będzie, ale będą też upadki i porażki. Co mogę powiedzieć jako ten co upada? Nie przejmuj się porażkami! Jeśli budżet Ci się zawalił i brakło pieniędzy – zacznij od nowa. Zapomnij o tym co było – weź kalkulator i zacznij od początku układać budżet. Być może trzeba będzie przyjęć mniej optymistyczne założenia. Jeśli się nie poddasz i utrzymasz swoją determinację na wysokim poziomie, to na pewno się uda utrzymać ciągłą kontrolę nad Twoimi finansami.